Redakce | Pátek, 04. květen 2018 |

Kopule planetária má lehkou konstrukci, tvořenou hlavně z dřevěných částí s použitím kovových spojů. Nachází se v Petrohradě a je součástí místních plánů přeměnit průmyslovou oblast na vzdělávací a vědecké centrum.
Budova, ve které planetárium vzniklo je bývalý plynojem, postavený již v roce 1884. Byl určen pro skladování a dodávku plynu pro pouliční lampy.
V roce 2015 se autor planetária Evgeny Gudov začal o budovu zajímat, o dva roky později se jeho sen stal skutečností. Planetárium bylo otevřeno 4. listopadu 2017.
Obr.: Při vymýšlení projektu a jeho realizace se inženýři potýkali s návrhem, výrobou a sestavováním centrální projekční koule pro 39 projektorů. Foto: Anastasia Ra, Daria Priroda, Olga Romanenko
„Stejně jako dříve přinesl plynojem světlo do ulic města, nyní bude přenášet světlo znalostí všem obyvatelům této planety."
Rám kopule je vyroben z nosníků LVL (150 × 75 v průřezu) na ocelových spojkách nazývaných "Haeckel" (pojmenovaný podle německého přírodovědce), který se podobá hvězdici. Celkově se rámová sestava skládá z 1500 nosníků a 507 ocelových spojů, hmotnost celé konstrukce je 20 tun.
Při vymýšlení projektu a jeho realizaci se inženýři potýkali s návrhem, výrobou a sestavováním centrální projekční koule pro 39 projektorů, které mají za úkol rovnoměrně osvětlovat obrovskou obrazovku planetária.
Projekt byl navržen, vyroben, sestaven a spuštěn za 2 měsíce komunitou soukromých snílků, inženýrů, architektů. Z důvodu rozpočtových omezení a těsných termínů tým mobilizoval síť malých místních dílen, které navrhly různé prvky stavby. Mezinárodní společenství domobranců "DomesWorld" je spojilo na staveništi (během tohoto měsíce pracovalo na místě 10 až 30 lidí).
Design a výroba: společnost Geosota
Stavební tým: DomesWorld Společenství
Lokalita: Petrohrad, Rusko
Organizátoři stavby: Evgeny Gudov, Pavel Brayvo
Multimédia a projekce: ART-Technologies
Fotografie: Anastasia Ra, Daria Priroda, Olga Romanenko
Geometrie: V10 (1/2) Klasická geodesická kopule
Průměr: 37 m
Výška: 18,5 m
Doba výstavby: 1 měsíc
KAM DÁL? Prohlédněte si další zajímavé realizace dřevostaveb u nás i ve světě.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
letoKRUHY Martina Patřičného
V uplynulých týdnech jsme si na všech sloupech mohli přečíst, že Martin Patřičný je dřevo. Nejednalo se však o urážku na cti, ale o název probíhající výstavy v Kralupech nad…
-
Nové Mitsubishi Outlander PHEV: Plug-In Hybrid nové generace pro evropské silnice
Mitsubishi představuje novou vlajkovou loď v segmentu SUV-D – zcela nový Outlander PHEV, model navržený speciálně pro evropský trh. Tento plug-in hybrid přináší kombinaci špičkového…
-
Střední škola Trhové Sviny aneb jihočeská kolébka odborníků
Trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalitních řemeslníků, přičemž poptávka po jejich službách neustále roste. Tím spíš je důležité mladým lidem ukázat kouzlo řemeslných…
-
Dřevostavby = Cesta k udržitelné budoucnosti
S prvním číslem letošního roku přinášíme nový seriál, ve kterém projdeme cestu dřeva od semínka přes růst stromu až po jeho zabudování v konstrukci domu. Jakým výzvám čelí…